Praktyki w NCBJ – rozmowa z laureatem
aktualności, inne • 20 sierpnia 2019 • 4 października 2019
Odbyły się kolejne praktyki zaoferowane jednemu z naszych laureatów w ramach bonusowej nagrody w konkursie Fizyczne Ścieżki! Poniżej przeczytacie rozmowę z Dominikiem Filipczakiem o jego tygodniowym stażu w Dziale Edukacji i Szkoleń w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.
Co składało się na praktyki? Jakie aktywności były dla Ciebie zaplanowane?
Praktyki w Narodowym Centrum Badań Jądrowych składały się z pięciodniowych zajęć, które zaczynały się o godzinie 8:00 a kończyły o 16:00. Odbywały się w 8 osobowej grupie. Praktyki obejmowały trzy główne aktywności: zwiedzanie ośrodka, uczestnictwo w wykładach oraz wykonywanie ćwiczeń w laboratorium. Pierwsze dwa dni skupiały się na zwiedzaniu departamentów znajdujących się na terenie instytutu, co pozwoliło mi na zapoznanie się z działalnością NCBJ, oraz uczestnictwie w wykładach dotyczących dziedzin fizyki, którymi zajmują się pracownicy placówki. W środku tygodnia do poprzednich aktywności doszły zajęcia w pracowni fizycznej, gdzie przeprowadzałem wcześniej wybrane przeze mnie doświadczenia fizyczne. W ostatni dzień zwiedziłem najciekawsze, moim zdaniem, miejsce w całym ośrodku – reaktor ,,Maria”, a także uczestniczyłem w podsumowaniu praktyk, na których przedstawiałem obserwacje i wyniki przeprowadzonych przeze mnie doświadczeń i rozmawiałem o nich z kadrą naukową.
Co zrobiło na Tobie największe wrażenie? Która aktywność podczas praktyk podobała Ci się najbardziej?
Największe wrażenie wywarła na mnie wszechstronność NCBJ. Początkowo myślałem, że cały instytut skupia się na badaniu fizyki jądrowej, jednakże po zwiedzeniu ośrodka dowiedziałem się, że są w nim prowadzone badania z różnych kierunków fizyki: począwszy od zastosowania promieniowania w życiu codziennym po weryfikacje i sprawdzanie jakości materiałów. Najbardziej jednak podobały mi się przeprowadzanie doświadczeń w laboratorium np. wyznaczanie ładunku promieniowania beta i obliczanie stosunku e/m (ładunku do masy – przyp. red.) dla elektronu pod okiem pracowników Działu Edukacji i Szkoleń, ponieważ pozwoliło mi to na rozszerzenie mojej wiedzy z zakresu fizyki o dodatkowe informacje, których nie znalazłbym w szkolnych podręcznikach.
Jakie są według Ciebie plusy wzięcia udziału w takich praktykach? Czy w przyszłości będziesz szukał okazji do odbycia praktyk w ośrodkach naukowych?
Według mnie największym plusem odbycia tego rodzaju praktyk jest rozwijanie swoich zainteresowań w zakresie fizyki oraz, jak w moim przypadku, rozszerzanie horyzontów i ułatwianie sprecyzowania działań związanych z wyborem przyszłej drogi zawodowej. Oczywiście należy także pamiętać, że takie staże dają możliwość poznania nowych ciekawych ludzi. Myślę, że jeżeli w przyszłości nadarzyłaby się okazja do odbycia podobnych stażów lub praktyk to chętnie bym ją wykorzystał.
Jak oceniasz atmosferę podczas praktyk?
Atmosfera w czasie stażu była nad wyraz przyjemna. Pracownicy naukowi prowadzący zajęcia starali się w prosty, dostępny dla mnie sposób przekazać duży zasób wiedzy i zachęcić do samokształcenia w danych dziedzinach. Dzięki praktykom poznałem ludzi z różnych szkół o podobnych zainteresowaniach, z którymi mogłem się podzielić moimi spostrzeżeniami i miło spędzić czas.
Z jakimi oczekiwaniami przyjechałeś na praktyki? Czy Twoje oczekiwania zostały spełnione?
Przyjechałem z myślą o tym, aby pogłębić dotychczasową wiedzę i doskonalić się w dziedzinie, którą się interesuję. Moje oczekiwania co do praktyk zostały spełnione. Jestem zadowolony i wdzięczny za umożliwienie mi odbycia stażu w NCBJ.