Porady

Korzystanie z Internetu

Nie mamy nic przeciwko temu, byście korzystali z informacji zamieszczonych w sieci. Prosimy jednak o krytycyzm. Już kilkanaście prac zostało wyeliminowanych z konkursu z powodu błędów wyczytanych na niegodnych zaufania portalach i stronach. Nawet Wikipedia potrafi się mylić i musicie bardzo nieufnie podchodzić do wszystkich informacji. Warto korzystać ze źródeł recenzowanych, takich jak podręczniki szkolne czy artykuły popularnonaukowe, ale i w nich znajdują się czasem bardzo poważne usterki. Jeszcze lepiej jest zerkać albo do podręczników akademickich, albo starych podręczników do fizyki (te przeszły już wieloletni proces korekty), albo na strony internetowe instytucji naukowych. Takich publikacji możecie być w zasadzie 100% pewni.
UWAGA: Jeśli korzystacie z jakichkolwiek źródeł zaznaczajcie że cytujecie (patrz akapit poniżej)!

Plagiat

Plagiatem nazywamy użycie czyjegoś tekstu, ilustracji czy filmiku i przypisanie sobie jego autorstwa. Jeżeli weźmiesz tekst z Internetu lub jakiejś książki i przepisany (wklejony) umieścisz w swojej pracy bez oznaczenia tego, jako tekst obcy – kradniesz czyjąś pracę. Wszystko jedno czy to udostępniony w Internecie plik, czy treść podręcznika. Za każdym razem masz obowiązek oznaczyć tekst cudzysłowem i w odnośniku opisać, kto jest jego autorem i skąd został zaczerpnięty. Przy zdjęciach i filmach – trzeba wyraźnie je podpisać albo opisać. Wtedy wszystko jest zrobione legalnie i etycznie.

Ostatni ruch przed wysłaniem pracy

Przed wysłaniem pracy sprawdź, czy deklaracja jest podpisana i upewnij się, że masz przygotowany do wysyłki pełny pakiet plików:

  • eseje
    • praca w formacie PDF
    • deklaracja uczestnika w formacie JPG lub PDF
  • pokazy zjawisk
    • praca w formacie PDF
    • deklaracja uczestnika w formacie JPG lub PDF
    • zdjęcia (JPG)
    • filmik (MP4)
  • prace naukowe
    • praca w formacie PDF
    • deklaracja uczestnika w formacie JPG lub PDF
    • ewentualne zdjęcia (JPG)

Pamiętaj, że pliki muszą być otwieralne w systemie Windows z podstawową konfiguracją. W innym przypadku nasi recenzenci mogą mieć kłopot z otwarciem prac i nie będą w stanie ich zrecenzować!
Programy mailowe często mają ograniczenia na rozmiar załącznika/załączników – a niezależnie od tego prosimy, aby przesyłane nam pliki nie przekraczały 8 MB (odpowiada to rozmiarowi załącznika ok. 10 MB). Jeśli wyprodukowaliście większy plik to albo trzeba go podzielić na części (np. programami typu winzip/winrar), albo też wrzucić na któryś z bezpłatnych serwisów hostujących pliki (np. wetransfer czy google dysk). W tym drugim wypadku, w mailu wysyłacie nam tylko link do waszego pliku.

UWAGA: jeśli mamy kłopot z dostępem do pliku „w chmurze” lub odtworzeniem go z przesłanych części traktujemy zgłoszenie jako nieprzesłane poprawnie i wzywamy (mailem lub telefonicznie) do usunięcia usterek. Podobnie się stanie jeśli przesłany plik nie odtworzy się na naszych komputerach (zdarza się w przypadku filmów zapisanych przy użyciu niestandardowego kodeka).

Jeśli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowymi poradami dotyczącymi tego, jak dobrze przygotować i napisać pracę w konkretnej kategorii, to znajdziecie je po kliknięciu w jeden z przycisków zamieszczonych poniżej.